يكشنبه 30 دي 1397  


English
|
خانه
تماس با ما
نقشه سایت


 تعداد بازديد اين صفحه: 2082331
تعداد بازديد از سايت: 79603912
تعداد بازديد زيرپورتال: 2705750
اين زيرپورتال امروز: 109
در امروز: 938
اين صفحه امروز: 14
جدیدترین اخبار
1397/2/31 دوشنبه
20:25:01
تاکنون مسمومیت مصرف قارچ سمی در استان مرکزی گزارش نشده است/شهروندان با احتیاط قارچ بخرند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه تاکنون موردی از ابتلا به مسمومیت با قارچ سمی در استان مرکزی گزارش نشده است، از مردم خواست در خرید قارچ دقت کنند.

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر جواد نظری افزود: با وجود اینکه در برخی از استان های کشور مواردی از ابتلا به مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی مشاهده شده است، اما خوشبختانه در استان مرکزی تاکنون هیچ گزارشی از ابتلا به مسمومیت گزارش و مشاهده نشده است.

وی اظهار داشت: با توجه به گزارشات واصله از برخی از استان‌های همجوار مبنی بر  موارد مسومیت با قارچ، از همه مردم درخواست می شود تحت هیچ عنوان قارچ فله‌ای از بازارچه های محلی و روز و بازار‌های سنتی تهیه نکنند.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی، با اشاره به اینکه شناسایی و تشخیص قارچ خوراکی از قارچ سمی بسیار مشکل است، بیان کرد: تنها افراد متخصص و با تجربه، توانایی تفکیک بین این قارچ ها را دارند.

وی عنوان داشت: از طریق ویژگی‌های ظاهری، بو و رنگ قارچ نمی‌توان به‌طور قطعی سمی و غیر سمی بودن آن را تشخیص داد و به مردم توصیه می شود نسبت به خرید قارچ از مراکز و فروشگاه های معتبر اقدام کنند.

دکتر نظری با اشاره به رویش گسترده قارچ در طبیعت در پی بارندگی های اخیر، گفت: توصیه اکید این است که افراد از مصرف و دست زدن به هر نوع قارچ در دل طبیعت، در کناره درختان و سایر اماکن خودداری کنند.

وی افزود: شهروندان به هیچ عنوان از دستفروشان، قارچ خریداری نکرده و قارچ مورد نیاز مصرفی خود را به صورت بسته بندی شده و دارای شناسه‌های بهداشتی و عرضه شده در فروشگاه‌های معتبر تهیه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان اظهار داشت: بازرسان بهداشتی در صورت عرضه قارچ بدون مشخص بودن هویت بهداشتی در فروشگاه ها و مراکز عرضه، وفق مقررات با واحد برخورد خواهند کرد.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک

  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
     
 
امتیاز دهی
 
 

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
 
بیشتر
نسخه قابل چاپ


طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved